Urządzamy salę kinową w domu – jak to zrobić?

Uwielbiasz oglądać filmy na dużym ekranie w jakości kinowej, ale nie zawsze masz możliwość udania się na seans do kina lub po prostu nie grają już filmu, do którego lubisz powracać? Nic straconego! Piękną salę kinowa można urządzić we własnym domu. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, ponieważ jest ono bardzo praktyczne i wygodne, a koszty stworzenia sali kinowej w zaciszu domowym wcale nie są aż takie wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Z domowej sali kinowej możesz skorzystać o dowolnej porze dnia lub nocy przez 7 dni w tygodniu. W dodatku nie ogranicza Cię z góry narzucony repertuar kina, a samo możesz wybrać dowolny film. Kino we własnym domu to też bezpieczne rozwiązanie, gdzie możesz być spokojny o zdrowie swojej rodziny. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest też wygoda i komfort korzystania z seansów filmowych. W kinie domowym możesz zasiąść w dowolnie wybranym przez siebie stroju, którym może być nawet piżama. Możesz też bez żadnych ograniczeń spożywać w trakcie oglądania filmów swoje ulubione dania oraz napoje. Ponadto to Ty wybierasz meble do domowej sali kinowej, więc nie jesteś skazany na nie zawsze wygodne i dopasowane do Twojego wzrostu i wagi fotele w kinie. Sprawdź, jak urządzić salę kinową w domu.

W jakim pomieszczeniu najlepiej urządzić salę kinową?

Najkorzystniej będzie zdecydować się na salę kinową w domu jeszcze na etapie projektowania budynku. Dzięki temu architekt zaplanuje ją tak, aby, jak najlepiej pełniła swoją funkcję, a niezbędne wyciszenie ścian i okablowanie zostanie zainstalowane w czasie budowy.

Kino domowe – oświetlenie, głośniki, itp

Oczywiście możliwe jest też stworzenie ładnej i świetnie funkcjonującej sali kinowej w już istniejącym budynku. W takim przypadku konieczne będzie wybranie jednego pomieszczenia oraz jego odpowiednie przystosowanie do potrzeb kinowych.

Dwie najważniejsze kwestie podczas wyboru pomieszczenia na salę kinową to jego wyciszenie oraz akustyka. Sprawdzi się na przykład pokój, który sąsiaduje z salonem, ale nie ma z nim bezpośredniego połączenia. Powinno to być pomieszczenie znajdujące się na paterze, a nie na piętrze, ponieważ pokoje znajdujące się na wyższych kondygnacjach trudniej wyciszyć.

Pamiętajmy jednak, że za zdecydowanie najlepsze miejsce na salę kinową w domu uważana jest piwnica. Jest to zwykle pomieszczenie odosobnione, w którym są grube betonowe ściany dobrze pochłaniające dźwięki. Taki pokój wymaga dużych nakładów na wyciszenie. Ponadto jest to pomieszczenie bez okien lub z małymi oknami, które łatwo zasłonić, aby zaciemnić salę kinową.

Projektujemy i urządzamy salę kinową w domu

Na salę kinową najlepiej nadają się pomieszczenia o nierównoległych ścianach, których powierzchnia jest chropowata. W takich warunkach bardzo ładnie rozchodzi się dźwięk. Jeśli więc mamy taką możliwość to zaprojektujemy pokój kinowy na planie nieregularnego wielokąta.

Pomieszczenie przeznaczone na salę kinową trzeba też porządnie wyciszyć. Najlepiej sprawdzą się tutaj profesjonalne maty wygłuszające, ale jeśli dysponujemy niewielkim budżetem i chcemy urządzić kino domowe w piwnicy, wówczas możemy też wykorzystać tanią domową metodę wygłuszania pomieszczeń, jaka jest wyłożenie ścian tekturowymi opakowaniami po jajkach. Oczywiście powinny one być czyste, trzeba je uprzednio zdezynfekować, a po położeniu na ściany przykryć płytami oraz tynkiem. Idealnie byłoby skorzystać z zupełnie nowych nieużywanych opakowań tekturowych.

Ponadto dobrym rozwiązaniem wytłumiającym ściany są specjalne tapety. Kolejnym ważnym elementem jest umieszczenie w rogach pomieszczenia piramidek rozpraszających ze specjalnej gąbki, co ograniczy odbicia dźwięku. Pamiętajmy też, że w sali kinowej sufit powinien stanowić jednolitą konstrukcję. Oznacza to, że nie sprawdzą się tutaj takie rozwiązania jak na przykład sufit podwieszany.

Kiedy już odpowiednio wyciszymy wybrane przez nas pomieszczenie, nadchodzi pora na jego wyposażenie w sprzęt oraz aranżację.

Najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

Wyposażenie domowej sali kinowej

Wybór sprzętu do kina domowego jest bardzo ważny. Jego jakość bezpośrednio przekłada się bowiem na jakość obrazu i dźwięku, a tym samym na nasze doznania podczas seansu. Dobrej jakości kino domowe to wydatek rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych. Nie zapominajmy jednak, że sprzęt ten posłuży nam przez lata. Możemy kupić telewizor lub projektor multimedialny z ekranem.

Wybierzmy więc dobry ekran dopasowany wielkością do metrażu pomieszczenia, a także wydajny wysokiej jakości sprzęt audio. Najlepiej przed dokonaniem zakupu poradzić się specjalistów z autoryzowanych punktów sprzedaży. Taką pomoc w wyborze możemy uzyskać, zarówno udając się osobiście do sklepu, jak i online w formie czatu lub rozmowy video z doradcą.

Aranżacja domowej sali kinowej

Nasza prywatna sala kinowa ma być przede wszystkim wygodna, praktyczna i odzwierciedlać nasz indywidualny gust. W kwestii wyboru kolory ścian najlepszym rozwiązaniem są ciemne jednolite barwy takie jak brąz, czerń, nasycony fiolet, granat czy wiśnia.

Wybór mebli zależy od naszych preferencji. Możemy zdecydować się na zakup profesjonalnych foteli kinowych, które są dostępne w różnych wersjach. Musimy się jednak liczyć z tym, że jest to dosyć kosztowne.

Zdecydowanie tańszą opcją są po prostu wygodne fotele lub sofa. Praktycznym rozwiązaniem jest zakup takich mebli, które pozwolą nam oglądać filmy zarówno w pozycji siedzącej, jak i półleżącej lub leżącej.

Zadbajmy też o to, by było, gdzie położyć napoje oraz przekąski spożywane podczas seansów filmowych. Pamiętajmy jednak, by nie zagracać pokoju kinowego bardzo dużą ilością mebli, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na akustykę pomieszczenia.

Choć urządzenie domowej sali kinowej to spory jednorazowy wydatek, to rozwiązanie takie ma wiele zalet, a pomieszczenie będzie nam służyć przez lata. Ponadto jest wiele metod na ograniczenie kosztów. Warto w tej kwestii skorzystać z usług doświadczonego projektanta takich pomieszczeń, który doradzi nam wiele sprytnych rozwiązań na miarę naszych możliwości finansowych.

Jeśli jesteśmy zapalonymi miłośnikami dobrego kina i nie wyobrażamy sobie wieczoru bez seansu filmowego, to zdecydowanie warto zainwestować w mini kino we własnym domu. Po wybraniu, przygotowaniu i wyposażeniu pomieszczenia, pozostaje już tylko zakupić usługi multimedialne i zacząć spędzać przyjemne chwile w swoim własnym małym kinie.