Gdzie szukać pracy w branży filmowej?

2020 rok był trudnym okresem dla branży filmowej. Wycofano się z wielu premier ze względu na pandemię – zostały one przeniesione na rok 2021, a niektóre nawet na później. Frekwencja w kinach była w Polsce najmniejsza od lat, przerwano również nagrywanie odcinków wielu seriali. Powoli jednak sytuacja wraca na dobre tory. Czy obecnie osoby szukające pracy w branży filmowej mogą mieć problem z jej znalezieniem?

Rok 2020 trudnym okresem dla branży filmowej

Poprzednie lata były bardzo dobre dla polskich kin. W 2020 roku frekwencja w kinach wyniosła zaledwie 30 proc. tej z 2019 roku, co przełożyło się na spadek z 60,9 mln na 17,1 mln widzów. Sytuacja ta oczywiście nie wynikała z mniejszego zainteresowania premierami, lecz z pandemii. Najpierw całkowicie zamknięto kina, następnie je otwarto, ale wprowadzono ograniczenia. W różnych momentach na salach zajętych mogło być 25–50 proc. maksymalnej liczby miejsc. Później, w listopadzie 2020 roku, ponownie kina zostały zamknięte, a ich otwarcie nastąpiło w lutym 2021 roku. Obecny rok powinien być już dla branży zdecydowanie lepszy. W 2020 wpływy z biletów wyniosły 331 mln zł przy 1 143,7 mln zł w 2019 roku. Mało było również premier – dwukrotnie mniej niż w 2019 roku. Zdecydowanie największym zainteresowaniem w tym okresie cieszyły się polskie produkcje.

To, jak bardzo Polacy są głodni kinowych hitów pokazuje premiera nowej części przygód Jamesa Bonda – „Nie czas umierać”. W pierwszy weekend produkcja ta została obejrzana przez 440 tys. widzów co jest najlepszym wynikiem w Polsce od początku pandemii. Tymczasem w kinach są już prezentowane albo wkrótce zaczną być wyświetlane inne dobrze zapowiadające się filmy. Wśród nich „Człowiek, który sprzedał swoją skórę”, „Diuna”, „Hamilton”, „Ostatniej nocy w Soho”, „Zemsta rewolwerowca”, „Eternals” czy „Bo we mnie jest seks”.

Czy pracujący w branży filmowej w Polsce mają problemy ze znalezieniem zatrudnienia? Jakie specjalizacje są niezbędne w takiej działalności?

Praca w branży filmowej – potrzebni specjaliści

Wydaje się, że podczas produkcji filmu najważniejsi są aktorzy i reżyser, ale odpowiedzialność za przedsięwzięcie zawsze spoczywa na wielu osobach. Po emisji danego filmu na ekranie pojawia się długa lista ekspertów, którzy przyczynili się do powstania obrazu, jaki widzowie podziwiają w kinie. Oto tylko wybrani specjaliści, którzy pracują przy realizacji filmów:

  • Koordynator produkcji filmowej/montażysta – osoba odpowiedzialna za organizację produkcji. Dba o realizację formatów video i współpracę z podwykonawcami.
  • Aktorzy amatorzy i statyści – takie osoby potrzebne są do niewielkich ról w filmach, serialach czy w reklamach.
  • Screenwriter, czyli copywriter specjalizujący się w scenariuszach filmowych – taka osoba jest odpowiedzialna za opracowanie koncepcji filmów i scenariuszy.
  • Asystent kierownika produkcji – do zadań takiej osoby może należeć m.in. zlecanie zadań pracownikom zgodnie z planem produkcyjnym.
  • Mistrz produkcji – osoba odpowiedzialna za kierowanie pracownikami, nadzór nad bieżącą dokumentacją produkcyjną, planowanie zadań osób na poszczególnych stanowiskach i nie tylko.
  • Producent – czyli tak naprawdę inwestor, ale również osoba, która może się angażować w twórczą pracę nad filmem.
  • Oświetlacz – specjalista współodpowiedzialny za tworzenie obrazu w filmie.
  • Operator obrazu – jest to autor zdjęć, osoba która odpowiada za obraz, czyli wygląd produkcji pod względem technicznym jak i artystycznym.
  • Kolorysta – jego zadaniem jest korekcja barwna obrazu produkcji, a więc pełni on bardzo ważną rolę. Efektem jego pracy jest m.in. ujednolicenie zdjęć.
  • Realizator dźwięku – jak sama nazwa wskazuje, ten specjalista zajmuje się efektami dźwiękowymi w produkcji. To od niego zależy jakość ścieżki dźwiękowej.

Nie są to wszystkie osoby, które pracują przy produkcji obrazów filmowych. Ważną rolę odgrywają specjaliści odpowiedzialni za stroje, stylizację i wiele innych kwestii. Ekipa filmowa liczy najczęściej od kilku do kilkudziesięciu osób, ale oczywiście może ich być również zdecydowanie więcej – wszystko zależy od danej produkcji.

Oferty pracy w branży filmowej – gdzie ich szukać?

Jak widać, rezultat w postaci produkcji filmowej uzyskuje się dzięki pracy wielu specjalistów. Jak natomiast wygląda sytuacja w branży pod względem możliwości zatrudnienia? Tak jak w wielu innych działalnościach najbliższe miesiące będą wiązały się z niepewnością. Trudno powiedzieć, czy pojawią się nowe obostrzenia, które mogą doprowadzić do wstrzymania powstawania niektórych produkcji. Niemniej w sieci nie brakuje ofert dla specjalistów, którzy są potrzebni do pracy przy filmach. Na portalu GoWork.pl (https://www.gowork.pl/praca) takich propozycji jest sporo. Do niedawna można było aplikować na takie stanowiska jak:

  • Statyści i epizodyści – zadania wykonywane przez statystów odpowiednie są dla każdego, gdyż nie jest tutaj wymagany warsztat aktorski. Role epizodyczne wymagają już wypowiedzenia kilkuzdaniowej kwestii.
  • Dźwiękowiec – czyli osoby odpowiedzialne za ścieżkę dźwiękową.
  • Kierownik produkcji filmowej.
  • Operator kamer – wymagana jest doskonała znajomość konkretnych urządzeń i umiejętność ich zamontowania dosłownie wszędzie.
  • Aktor – są to oferty wystawione przez polskie teatry, ale oczywiście można ubiegać się także o pracę przy produkcjach filmowych, kiedy są prowadzone takie rekrutacje.

Oferty wciąż się zmieniają – jedne wygasają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Dlatego warto monitorować propozycje zatrudnienia w serwisach, w których są one dodawane.

Praca w branży filmowej – podsumowanie

Ostatnie miesiące były dla pracujących w branży filmowej obiecujące. Premiery i duża widownia w kinach niemal przypominają to, co działo się przed pandemią. Trudno jednak przewidzieć, jak będą wyglądać najbliższe tygodnie. Jak na razie specjaliści z branży filmowej nie mogą narzekać na brak ofert, a czas pokaże, co przyniesie przyszłość.