Forum kinoorange.pl

Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Męskie a żeńskie nasiona konopi - różnice

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że rośliny również mają płcie. Podobnie jak ssaki, występują krzaki męskie i żeńskie, a nasiona również poddaje się takiej klasyfikacji. Męskie rośliny wytwarzają pyłek zapylający te żeńskie, które w efekcie tworzą nasiona. Zazwyczaj w uprawie marihuany nie chcemy dopuścić do takiego stanu rzeczy. Dlatego warto jest na czas rozpoznawać męskie rośliny i usuwać je z uprawy. Aby to zrobić, należy znać podstawy. Jakie są więc różnice pomiędzy męskimi i żeńskimi nasionami i roślinami konopi?

Podstawowe różnice

Marihuana to roślina rozdzielnopłciowa, przez co – podobnie jak ssaki – wykazuje dymorfizm płciowy. Można je więc od siebie odróżnić gołym okiem, jeżeli wie się, gdzie patrzeć i czego szukać. Poza różnicami wizualnymi, rośliny męskie i żeńskie odróżnia od siebie główne zadanie, które mają spełniać w przyrodzie.

Męskie przede wszystkim tworzą pyłek, który następnie używany jest do zapylenia roślin żeńskich, a w efekcie wytworzenia nasion i powstania kolejnych krzaków. Nie posiadają słupków i nie mają zdolności wytwarzania pąków.

Zupełnie inaczej jest w przypadku roślin żeńskich. To właśnie one wytwarzają tak cenne dla nas pąki. Jeżeli nie są zapylone, pąki powstają bez nasion, są większe, jest ich więcej, a poziomy kannabinoidów (przede wszystkim THC i CBD) również są wyższe. Niezapłodnione rośliny wykorzystują dodatkową energię na lepszy wzrost. Marihuanę produkuje się właśnie z takich pąków.

Dlatego tak ważne jest, by izolować samce od samic, jeżeli chcemy osiągnąć wysokojakościowy produkt. Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy chcemy pobawić się w hodowcę i osiągnąć np. nowe odmiany czy z innego powodu chcemy mieć nowe nasiona. Wtedy należy zostawić rośliny razem. Nie trzeba się nawet bardzo starać - konopie mają jeden z najsilniejszych pyłków wśród roślin. Według badań outdoorowo może przemieszczać się nawet o 5-10 kilometrów, a w przypadku silnego wiatru nawet o 50 kilometrów!

Jak odróżnić żeńskie od męskich?

W przypadku roślin

Określenie płci rośliny zaczyna być możliwe zwykle dopiero pomiędzy 4 a 6 tygodniem wzrostu krzaka, później outdoorowo, wcześniej indoor. Dzieje się to, gdy roślina z fazy wegetatywnej przechodzi do kwitnienia.

Wówczas należy przyłożyć specjalną uwagę do fragmentu rośliny, gdzie liście i gałęzie odchodzą od łodygi. Tam tworzą się zalążki kwiatów, po których można odróżnić płeć konopi. Pod lupą żeńskie są bardzo małymi przylistkami, które z czasem pokrywają się włoskami, męskie natomiast są okrągłymi kuleczkami.

Rośliny konopi czasem bywają hermafrodytami. Nazywamy tak rośliny, które mają zarówno męskie i żeńskie cechy. Dzieje się tak, gdy roślina była uszkodzona, uprawiana outdoor w złych warunkach pogodowych, zachodziły niedobory składników odżywczych lub po prostu ma takie predyspozycje genetyczne. Takie rośliny traktujemy jak męskie - jeżeli chcemy uzyskać wysokiej jakości marihuanę, należy się ich pozbyć z uprawy.

W krajach, gdzie marihuana jest legalna, można posłużyć się badaniami laboratoryjnymi. Te potrafią wskazać płeć rośliny już przy ich drugim zestawie liści. Pewność na tak wczesnym stadium rozwoju pozwala wyeliminować ryzyko przypadkowego zapylenia roślin, z których grower chce pozyskać trawkę.

W przypadku nasion

Patrząc na nasiono nie możemy wiedzieć, czy wyrośnie z niego roślina żeńska czy męska. Nie ma żadnych cech, które by to zdradzały. Można natomiast dbać o to, żeby roślina wytworzyła nasiona żeńskie. Nazywa się to feminizacją nasion konopi, dlatego tak często w sklepach widzimy "feminizowane nasiona konopi do celów kolekcjonerskich".

Nie należy mylić męskich i żeńskich odmian z nasionami hybrydowymi. Zwrot hybryda oznacza, że posiadają podobne ilości THC i CBD lub innych kannabinoidów. Zwykle stężenia są podobne jak w przypadku nasion sativa. Inny zwrot z jakim można mylić osobniki męski i żeńskie to hermafrodytyzm.

Na czym polega feminizacja nasion i w jakim celu się to robi?

Feminizacja polega na wymuszeniu na roślinie dawania nasion, których genetyka jest żeńska. Najczęściej stosowane dziś metody to sztuczne zapylanie roślin, przy pomocy rodelizacji i podawania im inhibitorów etylenu. Rodelizacja to działanie, które ma na celu utrzymanie kwitnienia tak długo, by roślina nie zaczęła wytwarzać swojego własnego pyłku w celu samozapylenia.

Jest to metoda tania, bezpieczna, prosta i naturalna.

Takie nasiona potrzebne są osobom zajmującym się uprawą, gdyż minimalizują one ryzyko przypadkowego zapylenia roślin, które przeznaczone są do zbioru plonów. Normalnie taki grower musi poświęcać uwagę w trakcie pierwszych tygodni wzrostu, by jak najszybciej pozbyć się roślin męskich. W przypadku wzrostu z nasion feminizowanych może być nieco spokojniejszy, gdyż w niektórych przypadkach nawet 99% wyrastających z nich roślin to krzaki żeńskie.

Męskie nasiona konopi?

Kolejna różnica, która nie została opisana, to to, że o ile żeńskie nasiona konopi możemy przy odpowiednich staraniach uzyskać, męskie występują jedynie w pełni naturalnie. Nie ma więc metody na przymuszenie rośliny do wytworzenia męskiego potomstwa. Jeżeli growerowi zależy na męskim osobniku, musi wysadzić albo sadzonkę, o której wiadomo, że jest męska (np. za sprawą laboratoryjnych badań genetycznych), albo wysadzić niefeminizowane nasiona i mieć nadzieję, że część roślin okaże się męska. Jest na to duża szansa, gdyż w naturze stosunek jest zbliżony do 50%, a niektóre źródła podają nawet, że bez ingerencji człowieka częściej występują rośliny męskie.

Podsumowanie

Dla niedoświadczonego i nieświadomego człowieka, różnice płci konopi mogą nie być z początku oczywiste. Na pierwszy rzut oka rośliny te mogą wyglądać bardzo podobnie i nic nie zwróci uwagi, dopóki pąki nie będą wyrośnięte.

Jeżeli jednak wie się o tym problemie, rozróżnienie płci konopi nie stanowi większego problemu - można to zrobić gołym okiem, a już całkiem bez problemu z pomocą lupy. Wymaga to znajomości jedynie podstaw anatomii tej rośliny.

Jest to ważne ze względu na różnice, które pełnią. Kiedy chcemy rozmnażać rośliny, wspólna obecność osobników obydwu płci będzie pożądana, natomiast gdy chcemy uprawiać dla kwiatów – wprost przeciwnie. Tylko uprawa niezapylonych krzaków konopi da marihuanę dobrej jakości.

https://hemplo.pl/konopie/uprawa/

https://hemplo.pl/konopie/kwiaty-2/